Test telefonu myPhone 8810TV
myPhone 8810TV to jeden z pierwszych telefonów polskiego producenta, a od razu został wyposażony w funkcje, które do tej pory nie były spotykane na naszym rynku telekomunikacyjnym. Mowa o odbiorze telewizji analogowej oraz obsłudze dwóch kart SIM jednocześnie. Jednak wszystko może być pięknie na papierze, a zupełnie nie sprawdzać się w praktyce. Dlatego postanowiliśmy to sprawdzić.
Pudełko
Potencjalny klient, który zdecyduje się na kupno testowanego urządzenia może liczyć na parę ciekawych gadżetów. W zestawie można znaleźć telefon, baterię, ładowarkę, zestaw słuchawkowy, instrukcję obsługi oraz kabel USB. Kabel USB w tym przypadku służy również do podłączenia ładowarki. Dziwi mnie bardzo brak karty pamięci. Trzeba przyznać, że wyposażenie pudełka do rewelacyjnych nie należy.
Pierwsze wrażenie po otwarciu pudełka i zainstalowaniu kart SIM w testowanym telefonie były mieszane. Układ klawiszy oraz ich wielkość trochę mnie przeraziła, ale za to dość duży wyświetlacz poprawił mi humor. Testowane urządzenie zostało zrobione z dość dobrych materiałów, ale niestety ma się wrażenie, że trzyma w ręku plastik. Jednak trzeba przyznać, że myPhone 8810TV bardzo pewnie leży w dłoni. Nie ma się również wrażenia, że zaraz nam wyleci z ręki.
Wymiary tego modelu to 110x 50×15 mm, a waga – 120 g. Te dane techniczne sprawiają, że myPhone jest optymalnych rozmiarów. Nie jest ani za mały, ani za duży. Czasami się zdarza, że producenci tak dbają o klientów, że tworzą zbyt małe urządzenia, które nie są w ogóle praktyczne. Dodajmy, że po bokach umieszczono tylko regulację głośności oraz wejście na słuchawki i kabel USB. Przewód USB pełni również rolę przewodnika energii, ponieważ podłączany jest do ładowarki i w ten sposób pełni dwie role – przesyłania danych oraz ładowania telefonu.
Trzeba również zwrócić uwagę na
klawiaturę,
na której znajdziemy bardzo dużo przycisków. Na panelu widnieją dwie zielone słuchawki, które służą do odbioru połączeń z dwóch kart SIM. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie czterech klawiszy alfanumerycznej w rzędzie, co początkowo może być utrudnieniem. Dopiero po kilkunastu godzinach eksploatacji problem znika i jest niezauważalny.
Wszystkie przyciski składające się na klawiaturę posiadają odpowiednią wielkość oraz skok działania. Znacznie to ułatwia użytkowanie, ponieważ na małej przestrzeni znajdziemy dość dużą liczbę klawiszy.
Wiadomości
MyPhone jak każdy telefon umożliwia pisania wiadomości tekstowych ,oraz wiadomości multimedialnych. Nową wiadomość napisać można na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest utworzenie SMS-a za pomocą klawiatury, korzystając z słownika lub tradycyjnego wpisywania ABC. Klawiatura w pisaniu wiadomości tekstowych to podstawa, ale w myPhone wyposażonym w dotykowy wyświetlacz jest ona zbędna. Nie trzeba posługiwać się klawiaturą, wystarczy rysik.
Mamy do wyboru dwie możliwości jakie daje nam rysik. Można wprowadzić znaki naciskając rysikiem na odpowiednie klawisze znajdujące się na ekranie. Pismo ręczne jest funkcją, którą posiadać będą telefony tylko i wyłącznie wyposażone w dotykowy ekran. Funkcja ta polega na pisaniu rysikiem na wyświetlaczu liter, cyfr lub znaków, które po chwili zamienią się w normalny znak, taki sam jak pisalibyśmy SMS- a tradycyjną metodą. Napisanie wiadomości „ pismem ręcznym” jest czasochłonne i wymaga od nas dużo cierpliwości, ale po mimo to frajdą i niezwykłą zabawą jest stworzenie „własnoręcznie napisanego” SMS- a.
Warto dodać, że dla każdej karty SIM dostępna jest osobna lista odebranych oraz wysłanych wiadomości.
myPhone 8810TV posiada
dotykowy wyświetlacz
o rozdzielczości 240×320 pikseli i palecie barw wynoszącej 256 tys. kolorów. Interfejs do obsługi tego urządzenia jest dość prosty i intuicyjny. Jednak jeśli wcześniej nie użytkowało się telefonów marki myPhone można mieć przez chwile pewien problem z odnajdywaniem interesujących nas funkcji. Jakość wyświetlanych obrazów oraz zdjęć nie jest najlepsza, ale nie należy również do najgorszych. Warto dodać, że testowane urządzenie odblokowywane jest tak samo, jak iPhone, za pomocą suwaka.
Telewizja analogowa
Testowany myPhone 8810TV posiada możliwość odbioru telewizji analogowego, dzięki czemu możemy mieć stały dostęp do programów nadawanych przez TVP1, TVP2, TVP Info oraz Polsat. Jeszcze nigdy podczas testu nie udało mi się ściągnąć sygnału stacji TVN.
Jakość odbieranego obrazu jest różna, w zależności od miejsca, w którym przebywamy. W zamkniętym pomieszczeniu bardzo ciężko będzie osiągnąć satysfakcjonujący odbiór, tak aby była możliwość obejrzenia dowolnego programu. W przypadku otwartej przestrzeni sytuacja jest zupełnie inna. Wtedy możemy liczyć na obejrzenie kanału telewizyjnego w zadowalającej jakości. Bardzo brakuje w tym urządzeniu anteny zewnętrznej, która umożliwiłaby lepszy odbiór TV.
Stacje telewizyjne możemy wyszukiwać automatycznie, natychmiast po włączeniu aplikacji, bądź ręcznie sprawdzać częstotliwości. Przydatną funkcją jest możliwość nagrywania odbieranego programu i zapisywanie go na karcie pamięci lub w telefonie.
Jak każdy model myPhone także ten posiada aparat tylko i wyłącznie VGA, no cóż dziwi mnie fakt, że w tak multimedialnych telefonach producenci nie umieszczają kamery o rozdzielczości większej niż VGA. Co tu dużo mówić kamera nie jest mocną strona tego urządzenia. Szczerze odradzam zakupu tego modelu jeśli komuś zależy aby aparat służył do robienia przyzwoitych zdjęć, a nie jako ozdoba. Wykonane fotki są marnej jakości, szare, zamazane, obraz rozmyty.
Dwie karty na raz? Nie problem
Technologia Dual-SIM, która została umieszczona w myPhone 8810TV umożliwia korzystanie z dwóch kart SIM jednocześnie. Sloty do nich zostały umieszczone pod baterią. Od chwili włączenia telefonu i wpisaniu kodu PIN, obie karty SIM są gotowe do pracy i natychmiast łapią zasięg. Podczas testu nie było żadnych problemów z tą technologią. Działa sprawnie i bez komplikacji.
Aby sprawniej obsługiwać dwie karty SIM, producent udostępnił na klawiaturze urządzenia dwie zielone słuchawki oraz jedną czerwoną. Oczywiście przy każdym numerze mogą być dostępne zupełnie inne kontakty, np. prywatne i firmowe. Po wejściu w książkę telefoniczną widnieją wszystkie wpisy z każdej karty SIM, ale przy każdym numerze można dostrzec informacje z jakiego SIM-a, kontakt pochodzi.
Dla każdej z dwóch kart SIM dostępny jest odrębny spis połączeń zawierający wszystkie wybierane, odebrane i nieodebrane numery.
Multimedia
W naszym myPhone 8810TV folder nazwany multimediami jest całkiem bogato wyposażony. możliwość oglądania telewizji jest najciekawszą funkcją multimedialną. Po za tym producent zaoferował Radio FM, odtwarzacz muzyki, posiada także szeroko rozbudowane funkcje biznesowe, ale niestety coś za coś masz myPhone nie posiada wbudowanego zestawu głośnomówiącego. Zaniedbanie producenta? Inaczej tego faktu wytłumaczyć nie potrafię.
W oprogramowaniu, które otrzymamy od producenta, użytkownik może liczyć na dwie gry – Puzzle oraz Magic Sushi. Aplikacje Java działają sprawnie i bez większych problemów.
Bardzo fajną funkcją jest radio z wbudowaną anteną. Dzięki temu nie musimy podłączać zestawu słuchawkowego, aby ściągać fale radiowe. Jakość odbieranego dźwięku jest przyzwoita. Częstotliwości rozgłośni możemy wpisywać ręcznie lub wyszukiwać je ręcznie.
Łączność
myPhone 8810TV umożliwia połączenie się z innym urządzeniem telekomunikacyjnym za pomocą technologii Bluetooth. Transmisja danych przebiegała bez żadnych problemów. Nie było również komplikacji przy sparowaniu urządzenia z bezprzewodową słuchawką. Obojętnie jakiej marki by ona nie była. Funkcja była testowana z produktami firm Jabra oraz Nokia.
Testowany model można podłączyć również do komputera za pomocą kabla USB dołączonego do zestawu. Pełni on rolę również ładowarki. myPhone 8810TV wykrywany jest jako osobny dysk i można bez problemów kopiować dane. Niestety pamięć telefonu nie pozwala na transmisje, np. muzyki, co wcześniej zauważyłam testującą model myPhone 6691.
Bateria
Według producenta naładowany do pełna akumulator powinien wystarczyć na około 216 godzin w trybie oczekiwania lub 7 godzin rozmów. Po jakim czasie będziemy zmuszenia naładować baterie zależy od wielu czynników takich jak: długość rozmów. Ilość wysłanych SMS-ów, odległość od stacji bazowej, częstotliwości korzystania z odtwarzacza czy radia FM. Koniecznie trzeba wspomnieć o zachowaniu naszej baterii podczas oglądania programów telewizyjnych. Niestety w tej sytuacji bateria rozładowuje się dratycznie szybko i trzeba szukać kontaktu po kilku godzinach.
Podsumowując, telewizyjny myPhone 8810TV to ciekawy telefon komórkowy wyposażony w dość liczne funkcje, a zarazem nie straszy ceną. Najważniejsze dane, które przemawiają za tym urządzeniem to odbiór telewizji analogowej, obsługa dwóch kart SIM oraz możliwość słuchania muzyki. Jedną z największych wad i bardzo niewybaczalną jest aparat fotograficzny o bardzo, bardzo kiepskiej matrycy.
Autor: Kamila Jesionowska