Recenzja myPhone Next. Pierwsza generacja dobrego smartfona

myPhone NEXT
myPhone NEXT
Firma myPhone w ostatnich tygodniach bardzo mnie zaskoczyła. Gdy dostałem informacje prasową o nowych smartfonach byłem do niej sceptycznie nastawiony. Chociaż specyfikacja techniczna prezentowała się całkiem ciekawie, to jednak nie wiadomo było jak wygląda wykonanie. I muszę przyznać, że myPhone Next to propozycja warta zainteresowana.

Klient, który zdecyduje się na zakup smartfona myPhone Next otrzyma go w małym, zgrabnym opakowaniu. Co znajdziemy w pudełku? Na pewno znajdzie się telefon, bateria, ładowarkę sieciową, kabel USB, zestaw słuchawkowy oraz kilka papierków.

Konstrukcja? Mocna

Multimedialny smartfon myPhone Next choć jest wykonany z plastiku, to jednak całość jest dobrze ze sobą spasowana . Gwarantuje, że nic się nie stanie po byle jakim upadku. A skąd ta pewność? Otóż już w pierwszym dniu, myPhone Next spadł z około półtora metra na kostkę brukową … Byłem przekonany, że właśnie skończył się okres testu, ale miło się zaskoczyłem. Obudowa delikatnie się uszkodziła, tzn. zobaczyłem mały ubytek koloru oraz kilka mało widocznych rysek.

myPhone NEXT
myPhone NEXT

Funkcjonalność

Telefon komórkowy myPhone Next to poręczne urządzenie, które pewnie leży w dłoni. Nie jest ciężkie (waży 140g), co może być wadą i zaletą – zależy dla kogo. Ja osobiście wolę cięższe sprzęty, ale w myPhone Next zupełnie mi to nie przeszkadzało. Śmiało go można było użytkować za pomocą jednej ręki – nie ma w tym żadnego problemu.

Wokół obudowy umieszczono kilka portów oraz przycisków, ale ogólnie postawiono na minimalizm, co jest według mnie zaletą. „Wejścia” wbudowane są tylko u góry – microUSB oraz słuchawkowe. Jeśli chodzi o klawisze to są trzy funkcyjne, w pełni dotykowe, umieszczone pod ekranem. Natomiast po boku znajduję się regulacja głośności oraz zasilający.

Z tyłu obudowy jest umieszczony obiekty aparatu fotograficznego 8 megapiksela, a z przodu jest jeszcze jedna do wideo rozmów.

myPhone Next

W środku

Multimedialny smartfon myPhone Next pracuje pod kontrolą s ystemu operacyjnego Google Android v4.1 . „Motorem napędowym” jest czterordzeniowy układ Quad Core Cortex-A7 1,2 GHz firmy MediaTek , który jest wspomagany przez 1 GB pamięci operacyjnej RAM . Za prawidłowe przetwarzanie obrazu odpowiada rozwiązanie PowerVR SGX 544. Natomiast dysk twardy ma pojemność 4 GB, co nie jest dużym rezultatem, ale na szczęście można skorzystać z karty microSD do 32 GB.

myPhone Next

Wyświetlacz

Testowany myPhone wyróżnia się stosunkowo dużym i wyraźnym ekranem. Wyświetlacz wykonany w technologii IPS ma przekątną 4,5 cala, a rozdzielczość to 960×540 piksela. Jakość prezentowanych kolorów stoi naprawdę na wysokim poziomie, a barwy są nasycone i realistyczne. Jedynie w filmach już nie jest tak dobrze – czasami kolory są nieco, tak jakby „za mgłą”.

myPhone Next

Również z uruchamianiem aplikacji i funkcji nie ma problemu. Ekran praktycznie za każdym razem reaguje na nasze polecenia. Rzadko zdarzało mi się, abym musiał kilka razy klikać. Jedynie do czego mogę się przyczepić, to do małej klawiatury ekranowej. Bardzo często szyfrowałem wiadomość, bo chciałem coś szybko napisać, a okazało się, że nawciskałem co innego.

Android dobrze zoptymalizowany

W myPhone Next zdecydowano się na zainstalowanie platformy Google Android w wersji v4.1. Nie jest to obecnie najnowsza odmiana systemu, ale jednak w testowanym urządzeniu sprawdza się bez zarzutu. Jestem miło zaskoczony, że Android v4.1 tak sprawnie sobie funkcjonuje w telefonie myPhone. Podczas kilkunastu dni – ani razu mi się smartfon nie zawiesił, a to jak na Androida jest dobrym wynikiem.

myPhone Next

Łączność

myPhone Next oferuje kilka możliwości transferu danych. Użytkownik do dyspozycji ma sieć 3G, WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0 z profilami A2DP oraz EDR, a także port microUSB w wersji 2.0. Przeglądanie stron internetowych, czy korzystanie komunikatorów nie stanowi żadnego problemu dla testowanego urządzenia. Nie ważne, czy skorzystamy z sieci komórkowej, czy WiFi. Wystarczy mieć zasięg 3G w telefonie, a wszystko otwiera się prawidłowo. Z podłączeniem się do punktu dostępowego nie było problemu. Testowany myPhone za każdym razem wykrył sieć i połączył się z nią. Natomiast Bluetooth pozwala na sprawne przesyłanie danych pomiędzy dwoma sparowanymi urządzeniami, a także korzystanie z bezprzewodowych słuchawek i zestawów głośnomówiących. Bluetooth w wersji v4.0 zapewnia jeszcze szybszy czas kopiowania plików od poprzedników.

myPhone Next

Przeglądarka internetowa

Z pewnością każda osoba zainteresowana smartfonem i to jeszcze stosunkowo nieznanej firmy zastanawia się jak wypada on w przypadku przeglądania stron. Dlatego temat aplikacji do surfowania po necie zasługuje na osobny akapit. W testowanym myPhone Next zainstalowana jest Opera Mini. Ten program z pewnością znacie i nie trzeba nikomu przedstawiać jego funkcjonalności, czy zalet, ale ważne jest jak działa na zainstalowanym urządzeniu. Ja żadnych błędów nie zauważyłem – czasami strona dłużej się ładowała, ale za każdym razem prawidłowo. Mogłem mieć naraz uruchomionych kilka witryn, na różnych kartach i przełączać się pomiędzy nimi. Żadnego spowolnienia działania oprogramowania nie zauważyłem.

Multimedia

Obowiązkową pozycją w smartfonie jest odtwarzacz muzyczny. Z tej funkcji chyba korzysta każdy posiadacz telefonu komórkowego. A jak jest w tej kwestii w tym modelu? Głośność, mimo jednego głośnika, jest stosunkowo mocna, ale już jakość nie jest najlepsza. Nie ma mowy, aby dostrzec w nim wysokie, czy niskie tony. Są, ale wielkiej różnicy pomiędzy dźwiękami nie ma.

Czterordzeniowy procesor oraz zastosowany układ graficzny powoduje, że nie miałem problemu z żadnym tytułem zainstalowanym na smartfonie. Grywalność każdego tytułu stała na optymalnym poziomie – nie zauważyłem żadnych zawieszek, czy błędów w prezentowanym obrazie.

myPhone Next

Aparat fotograficzny

Uznałem, że układ umieszczony w myPhone Next zasługuje na osobne wyróżnienie. Powód? Otóż myPhone zdecydował się w tym produkcie na matrycę 8 megapiksela z możliwością nagrywania wideo oraz diodą imitującą lampę błyskową. Z przodu również jest obiektyw, ale on służy tylko i wyłącznie do wideorozmów, do niczego innego się nie nadaje.

Główny (8 Mpix) układ fotograficzny zasługuje naprawdę na uznanie. Jakość wykonywanych zdjęć jest przyzwoita. Zdecydowanie najlepsza, jaką do tej pory spotkałem w telefonach myPhone. Śmiało mógłby również konkurować z produktami konkurencji. Szczególnie przy dobrym oświetleniu fotki wychodzą pięknie – barwy są całkiem realistyczne. Jeśli już skorzystamy z lampy błyskowej, to już jest sporo gorzej. W tej kwestii jeszcze myPhone musi sporo popracować, bo kolory są strasznie zamazane.

myPhone Next

Akumulator

Producent umieścił w multimedialnym smartfonie myPhone Next ogniwo litowo-jonowe o pojemności 2100 mAh. Jest to dość sporo amperogodzin w teorii, a jak w praktyce to wygląda? Muszę przyznać, że nie jest źle. Przy normalnym użytkowaniu (telefonowanie, internet, czy multimedia), Next ładowałem średnio co 2-3 doby. Według mnie nie jest to wynik, z którego producent musiałby się wstydzić.

Nowa generacja

Muszę przyznać, że jestem miło zaskoczony funkcjonalnością testowanego myPhone Next, jak i całej trójki nowych smartfonów. Myślałem, że niczym te urządzenia nie zachwycą, ale jednak ich wykonanie, solidność, a także niezawodność spowodowały, że całkowicie zmieniłem o nich zdanie. Współpraca z firmą MediaTek na pewno okazała się sukcesem. Oby tak dalej!

Podsumowanie

myPhone Next to multimedialny smartfon z najnowszej serii producenta. Jest to drugie podejście do smartfonów polskiej firmy, bo pierwszej to wolałbym nie wspominać. Jednak tym razem jest o kilka klas lepiej. Testowany myPhone Next to naprawdę ciekawe urządzenie w przystępnej cenie. Już dawno nie widziałem tak dobrze zoptymalizowanego smartfona z Androidem w cenie do 600 zł. Polecam Nexta bez żadnych wyrzutów sumienia.

7 thoughts on “ Recenzja myPhone Next. Pierwsza generacja dobrego smartfona

  1. czy z recenzją S-line też będziecie zwklekać tyle miesięcy od premiery?

  2. wiecie w jak atrakcyjnej cenie jest teraz, szkoda tylko, że teraz wszyscy chcą next-s

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML -a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>