"));

Firma myPhone, polski producent telefonów komórkowych, wypuściła na rynek pierwszy muzycznych telefon komórkowy spółki. Atutami urządzenia myPhone 7720 pop jest dotykowy wyświetlacz oraz obsługa dwóch kart SIM jednocześnie – technologia Dual-SIM.

Użytkownik, który zdecyduje się na kupno testowanego urządzenia może liczyć na parę ciekawych gadżetów. W zestawie można znaleźć telefon, baterię, ładowarkę, zestaw słuchawkowy, instrukcję obsługi oraz kabel USB, który służy do transmisji danych oraz do podłączenia do ładowarki. Trzeba przyznać, że firma myPhone postawiła na intrygujący i zachęcający design pudełka.

Pierwsze wrażenia

myPhone 7720 pop jest telefonem solidnie wykonanym. Urządzenie jest dość duże i ciężkie, ale według mnie to tylko zaleta. Osobiście lubię komórki, które czuć w ręce, a nie plastikowe, lekkie zabawki. Co najważniejsze – nic nie trzeszczy, nic nie odstaje. Wymiary tego modelu to 112x52x15 mm, a waga – 95 g. Ogólnie myPhone 7720 pop prezentuje się ciekawie i powinien się spodobać zainteresowanym osobom.














Z prawej strony obudowy umieszczony regulowany rysik, który przyda się do nawigacji w menu. Wysuwa się go tak samo, jak np. w Nokii 5800 XpressMusic. Z prawej strony użytkownik znajdzie wejście USB, a po lewej – regulację głośności.













Klawiatura
myPhone 7720 pop wyposażona jest w część alfanumeryczną oraz klawisze funkcyjne umieszczone pod wyświetlaczem. Prawie wszystkie przyciski posiadają odpowiednią wielkość oraz skok działania, co ułatwia korzystanie z nich. Jednak wszystkie umieszczone pod wyświetlaczem posiadają skróty do różnych opcji – oczywiście można je modyfikować. Natomiast srebrny klawisz, po prawej stronie, pełni role „c”, czyli usuwa zbędne znaki. Jednak nie zawsze mogłem w niego trafić, ponieważ wydawał mi się zbyt mały.













Dwie karty SIM
Firma myPhone posiada w swoim portfolio kilka telefonów z technologią Dual-SIM i jest to jedna z najlepszych cech tego producenta. Muzyczny myPhone 7720 pop posiada również funkcję obsługi dwóch kart SIM jednocześnie. Nie ma żadnych problemów z rozpoznawaniem SIM. Jednak po ich zamontowaniu, gdy chcemy zadzwonić zawsze wybiera nam numer z karty SIM numer 1 – jeśli korzystamy z tylko z klawiatury alfanumerycznej. Jednak inna sytuacja jest gdy wybierzemy numer z przycisków na ekranie – wtedy możemy zaznaczyć, aby połączył się za pomocą SIM 2.







Wiadomości

W testowanym egzemplarzu można redagować SMS-y za pomocą klawiatury alfanumerycznej. Chociaż telefon w opcjach posiada polski słownik T9, to w jednak wcale się nie włącza. To samo z ręcznym wpisywaniem liter. Mimo, że na ekranie widać rysy tego co wpisujemy, to w praktyce na wyświetlaczu się nie pojawiają. Przy wpisaniu wiadomości w trybie „abc” wszystkie litery, które naciskamy na klawiaturze pojawią się w tym samym momencie na ekranie telefonu – nie ma żadnych opóźnień.







Telefon oferuje również możliwość zaprojektowania wiadomości multimedialnych. Wielkość pojedynczego MMS-a to 300 KB. Do jednego projektu można dodać po kilka załączników z jednej grupy, np. parę zdjęć. Niestety urządzenie nie obsługuje klienta e-mail.












Wyświetlacz
Polski producent telefonów komórkowych umieścił w testowanym urządzeniu ekran o rozdzielczości 240×320 pikseli (2,3 cale), a paleta barw wynosi 256 tys. kolorów. Jakość wyświetlanych obrazów oraz zdjęć jest przyzwoita, ale widziałem już zdecydowanie lepsze wyświetlacze o tych samych parametrach. Na ekranie widać nazwę sieci dwóch kart SIM osobno. Wyświetlana jest również godzina wraz z datą.












Interfejs dotykowy zainstalowany w tym modelu działa poprawnie. Nie było większych problemów z akceptowaniem poleceń, które zlecałem dotknięciem palca. Warto dodać, że urządzenie odblokowuje się tak samo jak w telefonach iPhone, czyli suwakiem.

Aparat

Polski producent telefonów komórkowych jeszcze w żadnym swoim urządzeniu nie umieścił kamery o większej rozdzielczości niż VGA. Dziwi mnie to bardzo, ponieważ młodzież w tej chwili traktuje to jako jeden z głównych czynników przy wyborze komórki.






















Maksymalny rozmiar zdjęcia wykonanego za pomocą aparatu w myPhone 7720 pop to 640×480 pikseli. W ustawieniach możemy zdefiniować również mniejsze rozdzielczości, balans bieli, jakość obrazu, tryb zdjęć, efekty oraz można dodać ramkę.

Istnieje możliwość nagrywania plików wideo. Zapisywane są one w formacie avi, ale niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia. Przy dziennym oświetleniu można jeszcze coś dostrzec, ale w nocy to już nie ma na to żadnych szans.












Odtwarzacz muzyki

myPhone reklamuje ten model jako urządzenie przeznaczone typowo do muzyki. Jakość wydobywanego dźwięku z głośników jest zadowalająca, ale nie powala na kolana. Aplikacja do zarządzania utworami muzycznymi jest prosta i intuicyjna w obsłudze. W ustawieniach możemy zdefiniować odtwarzanie w tle, powtarzanie, tasowanie oraz wyjście stereo Bluetooth.












Oczywiście nie może również zabraknąć radia FM. Program działa sprawnie i automatycznie może wyszukać najbliższe stacje radiowe i zapisuje je w pamięci – dostępnych jest 9 miejsc. Istnieje możliwość ręcznego ustawienia rozgłośni. Trzeba dodać, że bardzo ciekawe są słuchawki dołączone do zestawu. Wyglądają naprawdę ciekawie i oryginalnie. Część, która dochodzi do ucha została ozdobiona czerwonym elementem. Taki efekt budzi mieszane uczucia – jednym się spodoba, drugim już nie.












Łączność

myPhone 7720 pop umożliwia połączenie się z innym urządzeniem telekomunikacyjnym za pomocą technologii Bluetooth. Transmisja danych przebiegała bez żadnych problemów. Urządzenie łączyło się również z bezprzewodowymi słuchawkami marki Nokia oraz Jabra. Trzeba było tylko wpisać kod – 0000.

Testowany egzemplarz można podłączyć również do komputera za pomocą kabla USB dołączonego do zestawu. Pełni on rolę również ładowarki. myPhone 7720 pop wykrywany jest jako osobny dysk i można bez problemów kopiować dane. Jednak pamięć telefonu nie pozwala na transmisje, np. muzyki.












Urządzenie pozwala również na przeglądanie stron internetowych. Serwisy ładowane są dzięki technologii WAP. Niestety ta funkcja nie działa zbyt pewnie i szybko. Nie wszystkie portale chciały się załadować.

Multimedia

myPhone 7720 pop posiada wbudowanej 0,4 MB pamięci telefonu. Jest to bardzo mała ilość danych, ale na szczęście można zamontować kartę microSD. W zestawie niestety nie ma żadnej, ale ceny takich prostokącików nie są duże.

Urządzenie posiada również wbudowany menadżer plików, dzięki któremu sprawniej możemy zarządzać naszymi danymi. Program jest przydatny i umożliwia przeglądanie, kopiowanie, przenoszenia i wysyłanie plików.












Nie mogło zabraknąć również gier i programy Java. W przypadku tych pierwszych dostępne są dwa tytuły – Puzzle oraz Magicsushi. Oprogramowanie Java działa poprawnie i wyświetla wszystkie aplikacje bezbłędnie.

imiChat

Telefon posiada również opcję czatu wideo z innymi użytkownikami na świecie. Jednak podczas testu ani razu nie udało mi się połączyć z serwerem. Zawsze był ten sam komunikat – błąd sieci. Mimo, że wszystkie ustawienia były wpisane poprawnie. Na żadnej karcie SIM funkcja nie chciała zadziałać.

Bateria

Producent umieścił w myPhone 7720 pop akumulator litowo-jonowy o pojemności 1050 mAh, który pozwala na użytkowanie telefonu przez 180 godzin w trybie czuwania. Niestety w praktyce, te dane są zupełnie inne. Podczas kilkunastodniowego testu telefon średnio wytrzymywał 3-4 doby. Przez ten czas słuchałem muzyki, rozmawiałem kilkadziesiąt minut dziennie oraz wysyłałem kilkadziesiąt SMS-ów.












Podsumowując, myPhone 7720 pop jest urządzeniem dedykowanym młodzieży. Posiada wszystkie cechy, jakie młoda osoba potrzebuje, czyli dotykowy wyświetlacz, odtwarzacz MP3, obsługa kart pamięci oraz oryginalny design. Jednak ten telefon posiada również minusy – problemy z wpisywaniem tekstu oraz bardzo mała ilość pamięci telefonu. Na aukcjach internetowych cena tego modelu wynosi 399 zł.

Autor: Michał Rogowicz

Polecamy:
Test telefonu myPhone 1050 simply
Test telefonu myPhone 6691