"));

myPhone 6691

21 paź 2009

Pierwsze wrażenia
Kiedy odebrałam pudełko z telefonem myPhone 6691, pierwsze co rzuciło mi się w oczy to dość dziwny układ klawiatury. Przyciski w tym modelu nie są podzielone po 3 klawisze na linie, a cztery, co może początkowo być dosyć mocnym utrudnieniem. Obawiałem się, że w obsłudze tego modelu za pomocą tych przycisków będzie sporym utrudnieniem. Jednak po kilku dniach przyzwyczaiłem się do takiego rozkładu klawiatury i nie sprawiał  mi to żadnego problemu. W pewnym sensie taki układ przycisków dodaje oryginalności temu telefonowi, ponieważ nie spotkałem, do tej pory, takiego rozwiązania na rynku.

Rozmiary wyświetlacza zainstalowanego w myPhone 6691 to 2,4 cale, co pozwala to na swobodne korzystanie z ekranu. Dodatkową charakterystyczną cechą jest dotykowy wyświetlacz – na całym świecie taki interfejs cieszy się coraz większą popularnością. Na dole ekranu znajdują się małe ikony, które pozwalają na szybkie wejście w menu, wiadomości, odtwarzacz muzyki oraz książkę telefoniczną bez koniecznych wstępnych czynności. Kolory odtwarzane w wersji LCD Color screen, dają ładny i przejrzysty obraz.

Wbudowany dotykowy wyświetlacz jest strzałem w dziesiątkę, ale cóż by było z tego, jeśli nie mieli byśmy rysika, sprytnie ukrytego w obudowie telefonu. Oczywiście obsługa za pomocą palca również wchodzi w grę, lecz jest to trochę utrudnione i zostawia się smugi na ekranie.

Telefon dobrze leży w dłoni, nie ma się wrażenia, że myPhone zaraz wypadnie nam z ręki. Wymiary tego modelu to 110x50x15 mm, a waga – 120 g.

Kiepski aparat cyfrowy
Niestety aparat jaki jest wbudowany w myPhone 6691 nie jest mocną stroną tego telefonu. Zdjęcia wychodzą szare, obraz bardzo często po zrobieniu zdjęcia jest rozmazany. Szkoda, że przy takich rozmiarach wyświetlacza producent wbudował aparat o tak niskich parametrach. Matryca aparatu zainstalowanego w tym modelu to zaledwie 0,3 megapiksela. Jest to zdecydowanie za mało, ponieważ w dzisiejszych czasach standardem jest matryca 2 megapiksele. W opcjach znajdziemy takie funkcje jak: ustawienia obrazu, balans bieli, programowanie tematów,  ustawienia efektów(skala szarości, sepia, zielona sepia, niebieska sepia, negatyw) oraz wybór ramek.

Jeżeli telefon nie będzie nam służył  jako aparat to nie będzie miał powodów do narzekania. Jednak jeśli ktoś poszukuje telefonu który ma być kieszonkowym i podręcznym aparatem to może zapomnieć o modelu myPhone.

Telefon na dwie karty SIM
Technologia Dual-SIM, która pozwala na zainstalowanie w telefonie dwóch kart SIM, staje się ostatnio hitem na rynku telekomunikacyjnym. Producent tego modelu o tym wiedział i zastosował w myPhone 6691 obsługę dwóch kart SIM. Plusem jest, że przy zakupie tego telefonu mamy usuniętą blokadę simlock, co pozwala na korzystanie kart SIM z różnych sieci. W głównym menu znajduje się folder „Ustawienia” a w nim „Ustawienia Dual SIM„. Ta opcja pozwala na wybranie jednej z trzech możliwych funkcji:: „tylko SIM1”, „tylko SIM2” (oznaczają one możliwość korzystania tylko z jednej zaaplikowanej karty) oraz „Dual SIM” (korzystanie z dwóch SIM na raz). Na wyświetlaczu umieszczone są dwie ikony, po lewej znajduje się napis SIM1, a po prawej SIM2, informują nas na której pozycji znajduje się dana karta. Często słyszy się, że telefony wyposażone w dwie sloty kart SIM, mają problem z zasięgiem, w myPhone niczego podobnego nie zauważyłam. Telefon łapie zasięg w każdym niemal miejscu, bez różnicy czy to jakaś piwnica, otwarta przestrzeń, czy też zamknięte pomieszczenie.

Multimedia
W wyposażeniu tego działu znajdziemy: odtwarzacz muzyki, odtwarzacz video, nagrywanie video, dyktafon, radio RM, album zdjęć, gry oraz modulator głosu. Najpierw kilka słów o pierwszym z wymienionych elementów, odtwarzacz muzyki jakim dysponuje myPhone 6691 to taki mały skarb tego telefonu. Wbudowane mamy trzy głośniki, które posiadają dużą moc. Siedmio stopniowa skala głośności pozwala na słuchanie muzyki w dużym pomieszczeniu. Przy odtwarzaniu muzyki w najwyższym stopniu rezultat dźwięku odtwarzania możemy porównać z głośnością standardowych głośników które znajdują się np. w komputerze. Telefon obsługuje między innymi następujące typy plików: AMR, MIDI, MP3 oraz WAV. myPhone 6691 potrafi również odtwarzacz pliki wideo i współpracuje z następującymi formatami: 3GP, AVI ORAZ MPEG4.

myPhone_6691_black

Dyktafon zainstalowany w tym modelu niczym się specjalnie nie wyróżnia. Głos z jakim odtwarzany jest nagrany dźwięk jest  wyraźny, nie różni się niczym od tego w rzeczywistości. Czas zapisu nagrywanego dźwięku jest ograniczony jedynie pamięcią telefonu.

Album zdjęć, może pełnić taką samą funkcje jak normalny, zwykły, domowy album. Zdjęcia jakie wykonamy aparatem automatycznie zapisują się w tym folderze. Po czym możemy je przeglądać, edytować, ustawić jako tapeta.

W myPhone mamy zainstalowane dwie gry: Puzzle oraz Magic Sushi, typowe puzzle (Układanka Monalizy) i gra polegająca na eliminowaniu składników Sushi, tak aby w jak najkrótszym czasie usunąć je wszystkie.

Zmień swój głos
Posiadając ten telefon mamy fajną możliwość zabawy, udostępni nam to tzw. Modulator głosu. Jest to zdecydowanie najlepszy gadżet zainstalowany w tym modelu. Jeśli mamy ochotę zrobić dobry żart koledze czy koleżance, wystarczy tylko wybrać  z udostępnionych nam trybów rodzaj głosu – normalny, dziecięcy, kilka męskich oraz dziecięcych. Następnie dzwonimy do wybranej osoby i niezła zabawa gwarantowana. Modulator tak zmieni nasz głos, że nikt nie będzie w stanie nas poznać.

W dzisiejszych czasach nieodłącznym elementem aparatu telefonicznego jest radio FM. podczas testowania telefonu co do radia nie mam żadnych zastrzeżeń. W pamięci można zapisać 9 kanałów, stacje radiowe łatwo odszukać za pomocą opcji „ustaw ręcznie”.
Wiadomości
MyPhone 6691 jak każdy telefon umożliwia pisania wiadomości tekstowych tzw. SMS-ów,  oraz wiadomości multimedialnych- MMS-ów. Nową wiadomość napisać można na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest utworzenie SMS-a  za pomocą klawiatury,  korzystając z słownika lub tradycyjnego wpisywania ABC. Klawiatura w pisaniu wiadomości tekstowych to podstawa, ale w myPhone wyposażonym w dotykowy wyświetlacz  jest ona zbędna. Nie trzeba posługiwać się klawiaturą, wystarczy rysik.

Mamy do wyboru dwie możliwości jakie daje nam rysik. Można wprowadzić znaki naciskając rysikiem na odpowiednie klawisze znajdujące się na ekranie. Pismo ręczne jest funkcją, którą posiadać będą telefony tylko i wyłącznie wyposażone w dotykowy ekran. Funkcja ta polega na pisaniu rysikiem na wyświetlaczu liter, cyfr lub znaków, które po chwili zamienią  się w normalny znak, taki sam jak pisalibyśmy SMS- a tradycyjną metodą. Napisanie wiadomości „ pismem ręcznym” jest czasochłonne i wymaga od nas dużo cierpliwości, ale po mimo to frajdą i niezwykłą zabawą jest stworzenie „własnoręcznie napisanego”  SMS- a. W pamięci telefonu maksymalnie można zapisać 200 wiadomości tekstowych. Dla prawdziwych fanów wiadomości tekstowych, taka ilość będzie za mała.

Inne funkcje
Dodatkowe funkcje zainstalowane w telefonie to kalendarz, alarm, lista spraw, kalkulator, konwerter jednostek, konwerter, stoper, czytnik E- book oraz Bluetooth. Są to standardy  znajdujące się w większości aparatów telefonicznych. Działają bez zastrzeżeń, ale swą „obecnością” wzbogacają menu myPhone.

myPhone 6691 został wyposażony w pamięć telefonu o pojemności 32 MB. Z takiej ilości megabajtów nie będzie zadowolony żaden użytkownik, więc producent do zestawu dołączył kartę microSD o pojemności 1 GB.

Transfer danych pomiędzy telefonem, a komputerem odbywa się bez żadnych komplikacji za pomocą kabla USB. myPhone wykrywany jest jako osobny dysk.

Zestaw, który oferuje nam producent nie jest zbyt bogaty. W pudełku znajdziemy telefon, baterię, słuchawki, ładowarkę i instrukcję obsługi.

W myPhone 6691` zainstalowano baterię o pojemności 1300mAh, która pozwala na użytkowanie telefonu przez co najmniej 3 doby. Przez ten czas wykonywałem kilkanaście minut rozmów dziennie, wysyłałem kilkadziesiąt SMS-ów oraz korzystałem z innych technologii zamontowanych w tym modelu.

Podsumowując , myPhone 6691 jest dość udanym telefonem komórkowym, lecz przy pierwszym spotkaniu z nim może nam przysporzyć trochę kłopotu. Mogę go polecić osobom młodym, ponieważ szybciej przystosują się do menu i interfejsu. Użytkownicy „starej daty” raczej nie powinni się zaopatrzyć w ten model. Producent zapewnia, zę do końca maja zostanie wydany telefon dla seniora. Cena myPhone 6691 na polskim rynku waha się w granicach 430 zł.

Autor: Kamilka Jesionowska. Tekst pojawił się również w magazynie poświęconym mobilnym technologiom – Mobility .